Stáváš se navždy zodpovědný za to, cos k sobě připoutal. Antoine de Saint-Exupéry

Muchla

Kakadu bílý


Narození 2001
Příjem 2016
Úmrtí 2015
Umístění Ptačí nebe


Jak přišla k svému jménu? Jako ptačí miminko, neuměla pečovat o peří a tak byla jako ušmudlaná. Začali jsme jí říkat Šmudlinka, pak Muchlinka, nakonec Muchla. To jméno na ni velmi sedí, protože se i ráda muchluje.

 

O životě a proč právě Laguna:

  • Muchlu si majitelé pořídili v červenci roku 2001. (poznámka: tou dobou jsme již měli 2 amazoňany a 2 eklektuse). Byla hodně mladá a dost hubená, takže byla krmená lžičkou, odpovídající tekutou směsí pro mladé papoušky. Postupně a bez problémů přešla na tuhou stravu.
  • Nechali jí vyrobit prostornou voliéru o rozměrech 180 x 180 x 90 cm. Celý den byla neustále venku, do voliéry byla uzavřena pouze na noc. Mohla si volně létat, škádlit se s ostatními papoušky, k dispozici měla ptačí strom s lany a hračkami. Dostávala denně čerstvé větve a spoustu šišek . S ptačí mámou chodila denně do práce, kde měla další ptačí strom a spoustu příležitostí k hraní a mazlení. Také trávila spoustu času na zahradě ve venkovní voliéře a je zvyklá cestovat autem.
  • Čas běžel a najednou nastala změna v chování. Začala být taková smutná a bohužel se začala sebepoškozovat. Nebyl to klasický případ, kdy se neví příčina. Když Muchla přepeřovala, zřejmě si nechtě poškodila pouzdro s novým brčkem, které začalo krvácet a to byl spouštěč maléru. Začala si se zájmem do ranky „vrtat“ až to postupem času došlo do hluboké rány na prsou až na prsní kost. Byla vyrobená „košilka“, aby Muchlu neomezovala v pohybu, ale zároveň se nemohla dostat k postiženému místu. Sice to trvalo měsíc, kdy byla naštvaná, ale rána se plně zahojila. Není krev – není proč se poškozovat. Bohužel se podobná situace začala cyklicky opakovat. Vždy se ale zase uzdravila.
  • Před cca dvěma - třemi roky, začala snášet vajíčka. Nejen tak někde, ale v náručí, na klíně. Podle konzultace s paní veterinářkou, šlo o projev naprosté důvěry. Většinou snesla 2 vejce, ale nejevila o ně zájem. Data posledních čtyřech snůšek jsou již alarmující pro velkou četnost: 4/2015, 6/2015, 11/2015, 4/2016. V listopadu a poté v dubnu tohoto roku se radikálně změnil zájem o vejce a za žádnou cenu je nechtěla opustit a seděla na nich poctivě více než měsíc. Museli ji zdlouhavě lákat, aby se šla najíst.
  • Zároveň se snůškou si začala poškozovat brka na břiše. Nebylo to tak, jak si samice při snůšce vyškubou prsní brka, ale ohryzala měkké části a zůstaly ji jen ostrá torza brk a zase sebepoškozování do masa.
  • Majitelé byli nešťastní a začali si uvědomovat, že chovat samičku kakadua bez partnera, nebo ptačího hejna je špatně. Domnívali se, že bude šťastná v hejnu, nebo potřebuje ptačího partnera svého druhu. Velice dlouho váhali a přemýšleli, co udělat. Chtěli pro Muchlu jen to nejlepší a raději se jí nesobecky, po 15-ti letech vzdát, než se dívat, jak se trápí.
  • Podařilo se najít ženicha, ve Vyškově. Sameček byl krásný, krotký, takový ťuňťa. Ideál, co si nevybije agresi na samičce.
  • Během srpna 2016 se Muchla odstěhovala do nového bydlení. Věnem dovezla svou klec, větve, šišky, ovoce, zrní, kompletní výbavu hraček a vše, co měla ráda. Rozloučení se neobešlo bez slz. Majitelé nechtěli z počátku Muchlu navštěvovat, protože si mysleli, že by jí mohli způsobit psychické trauma. Dostávali zprávy, jak se jí se samečkem daří a vypadalo to více než dobře. Bohužel, to dopadlo špatně. Měli domluvenou první návštěvu na 17.11., kdy by Muchlu viděli přes okno, aby Muchla neměla trauma ze setkání. Byli v domnění, že se má skvěle a vše je v naprostém pořádku, netušili ovšem, jak se mýlili. Najednou, místo potvrzení času schůzky sdělili, že si mají Muchlu odvézt.
  • Zřejmě došlo k tomu, že majitelé samečka, byli zvyklí, že je bázlivý a nepotřebuje moc kontaktu. Muchla byla oproti jemu živel, který je akční, chce se bavit, poznávat a tulit. Domnívali se, že je prostě přestala bavit.
  • Nejprve byli smutní z toho, že život v páru nevyšel, poté byli šťastní, že ji budu mít zpět, jenže si uvědomili, že by vše bylo tak jako dříve a zase by byla nešťastná. Proto oslovili paní Žohovou z Laguny, s nadějí, že se konečně bude mít moc dobře a najde si partnera, nebo hejno pro život, jaký si zaslouží.

Povaha Muchlinky:

Muchlinka je akční, zvědavá, miluje zábavu všeho druhu a neustálou pozornost, ale je přátelská a není agresivní, nenapadá lidi a je velký mazel.

Oblíbená zábava:

Mazlení, řádění na ptačím stromě se zavěšenými hračkami všeho druhu, včetně okousávání přírodních lan, hrabání „hnízda“ v papírové krabici, okousávání jabloňových a borovicových větví, prostě tak, jak to každý zdravý papoušek umí. Zbožňuje demolování borovicových šišek. Ráda se nechá sprchovat rozprašovačem. Pokud se na voliéru položí ručník a ona se na něm celá mokrá drbká, stejnou službu udělá náruč větviček s listím.

Strach:

Velice se bojí ohňostrojů, jinak se nebojí ničeho, i když by někdy měla (klidně by šla do boje i s vlčákem )

Péče o vnějšek:

Pravidelné koupání rozprašovačem, nechá si bez problémů zastřihávat drápky, zobák nepřerůstá.

  muchla 2

Obr.1

Obr.2

Muchlu podporují
Jméno Částka Od Do

Pozvi papouška na oběd
Virtuální adopce
Finanční pomoc
Dobrovolnická pomoc
Dárkové předměty
Vzdělávací akce
Materiální pomoc
Firemní dárcovství
Zaopatřené dědictví
Deponace papouška

 

Pro finanční pomoc slouží účet: 2501164977/2010
Vedený u: Fio banka, a.s.
IBAN: CZ70 2010 0000 0025 0116 4977
BIC kód: FIOBCZPPXXX