Stáváš se navždy zodpovědný za to, cos k sobě připoutal. Antoine de Saint-Exupéry

Šárka

Papoušek královský


Narození 2006
Příjem 2006
Úmrtí 2011
Umístění Ptačí nebe


Šárka - Papoušek Královský

Když před léty praskla moje skořápka a já se vylíhla do velkého smrkového pařezu, bylo kolem mne již osm dalších sourozenců. Nejstaršímu bylo už pět dnů. Já byla poslední - devátá. Na moje rodiče to bylo příliš, naprosto nestíhali krmit naše otevřené zobáčky. A tak se maminka rozhodla situaci řešit redukcí - čili ty nejmladší odstranit

Ukousala mi křídlo a nožičky, bráškovi také kousek křídla. Naštěstí to brzy vzdala a už se nevrátila. Taťka nás ještě nacpal nějakým tvrdým zrním a pak už bylo ticho. Večer nám začala být zima. Tiskli jsme se k sobě a čekali, co přijde.

Pak se ozval rachot, pařez se otevřel a něčí ruce nás sebraly z vychládajícího hnízda a vložily do podivné hranaté bedýnky. Něco v ní hučelo a bylo tam teplo a vlhko jako pod maminkou. Pak se to zase otevřelo, teplá ruka vyndala starší sourozence ven. Tam svítilo malé červené sluníčko, přilétl podivný zobák a v něm bylo teplé mňam-papů. Za chvíli se opět vrátili nakrmení do bedýnky.

sarka pribeh 02 sarka pribeh 02

Se mnou a dvěma brášky to bylo horší. Tvrdé zrní nás tlačilo ve voleti a bylo nám špatně. Jakýmsi nástrojem nám vyndali ty fuj věci z volátka a pak přilétl divný zobák a nakrmil nás tím mňam-papů. A pak už to bylo pořád stejné, každé dvě hodiny mňam-papů a pak spinkat. Mě se nožičky a křídlo rychle zahojily. Časem se starší sourozenci odstěhovali do větší bedýnky, my slabší nějakou dobu ještě zůstali v té menší. Jedli jsme, rostli a sílili - no a začalo nám vyrážet první barevné peří. Několikrát jsme se stěhovali do větších bedýnek. Pak jsme chodili i na sluníčko ven. Začali jsme zkoušet křídla.

Za dva měsíce už bráškové a sestřičky uměli létat. Mě to nešlo, snažila jsem se - a nic. Aby mi to nechybělo, dostala jsem do voliéry podél pletiva poličky. Po nich umím běhat jako nic. Každý den mě vezmou do ruky, já mávám křídly, oni mě drží a běhají po pokoji - no a já lítám jako ostatní ptáci. Když se unavím, pomazlím se a jdu zpátky do mé ubikace. A abych tady nebyla jen tak bez užitku, pomáhám při odstavování mláďat. To pak dají takové mrně ke mně do klece, chodí ho občas krmit a mezi tím mu já ukazuju, jak se to správně dělá. Já se cpu dobrotami a mládě čučí a chce taky. Brzy to zkouší jako já. A tak jsem se stala pomocnou chůvičkou. Mám za to i jiné výhody. Když nemám u sebe mrňata, jezdím s lidmi na výlety. To pak smím pod dozorem courat po trávníku úplně volně.

Dokonce jsem byla v zimě i na horách. Bydlela jsem v bedýnce a chodila po celém dlouhém stole. Všichni mě obdivovali a já byla za hvězdu. No a ne? Vzhledem ke svému handicapu mám mnohem víc zábavy, než kterýkoliv zdravý papoušek. Jen to létaní provozujeme tajně, aby si ostatní človíčkové tolik neťukali na čelo.

sarka pribeh 04 1 Šárku podporují
Jméno Částka Od Do

Pozvi papouška na oběd
Virtuální adopce
Finanční pomoc
Dobrovolnická pomoc
Dárkové předměty
Vzdělávací akce
Materiální pomoc
Firemní dárcovství
Zaopatřené dědictví
Deponace papouška

 

Pro finanční pomoc slouží účet: 2501164977/2010
Vedený u: Fio banka, a.s.
IBAN: CZ70 2010 0000 0025 0116 4977
BIC kód: FIOBCZPPXXX