Stáváš se navždy zodpovědný za to, cos k sobě připoutal. Antoine de Saint-Exupéry

Fredýsek

Amazoňan oranžovokřídlý
Fredýska byla před mnoha lety vykoupena ze zverimexu jako dovezené mládě. Léta žila v páru. Odchovala jedno mládě. V tu dobu došlo k útoku kuny na mládě, Fredýska ho sice ubránila, ale sama byla těžce zraněná. Prodělala tři operace a chybí jí pravá nožička.


Narození 1998
Příjem 2002
Úmrtí 2018
Umístění Ptačí nebe


Fredýsek - nejdražší "venezuelačka"

Už od jako malá holka jsem si vždycky přála ptáčka - tehdy to byl kanárek. Žádné štěňátko ani kotě - prostě kanárek. A můj hodný dědeček mi ho přes protest celé rodiny pořídil. Já ho nechtěla hladit a mazlit se. Jen jsem mu dělala pomyšlení, radovala se z jeho veselosti a krásného zpěvu. Ale přesto jsem v koutku duše toužila po velkém papouškovi.

 Tehdy v dětských snech to byl aratinga sluneční. Znala jsem ho jen z fotografie. Anebo ararauna. A jak šel život, měla jsem rodinu, děti, no a mezi to jsem vpasovala nějaké korely a andulky. A pak se život semlel trochu jinak a já se přivdala do rodinného domku. Situace se trochu změnila, takže - až děti odrostou a budu mít více času, pořídím si velkého papouška.

Jenže, ve zverimexu už půl roku trpěl v malé klícce amazoňan oranžovokřídlý. Takový mrňavý, s ustřiženým křídlem a ulomeným ocasem. Jo prostě jen tělíčko, hlava a pravé křídlo - ... a jiskřivé očičko s nádherným pohledem. Jen to jeho smutné kvrk kvrk, když na něj promluvíme. " Ne, já ho nechci - až budu chtít, koupíme amazoňana přímo od chovatele nebo v odchytovce". Pak byly narozeniny, muž to nevydržel a gratuloval mi s papírovou krabicí v ruce. Otevřu - a "ježkovyvoči, ty ses zbláznil, kam ho dám, já s velkými papoušky neumím, co s ním budu dělat, ty fakt nemáš rozum" a jiné podobné výkřiky suplovaly chybějící děkovné fráze za milé přání. Následoval okamžitý nákup a studie veškeré dostupné literatury o velkých papoušcích (zas tak moc jí u nás nebylo). Ihned stavba voliéry a začneme.

Amazoňan nekontaktní, vlastně apatický. Sebejistota žádná.

Každé dopoledne jsem s ním pracovala. Nejdřív jsme se učili "bát se". Možná trochu divné, ale mělo to svůj důvod. Vlezla jsem k němu do voliérky a pozorovala francouzským oknem zahradu. Když přiletěl kos - lekla jsem se a vyděšeně koukla po amanoňanovi, zda se také tak lekl. Denně 2 až 3 hodiny. Postupně jsme se začali lekat a bát spolu. To nás trochu sblížilo proti tomu strašnému světu kolem nás. Tak zjistil amazoňan, že se ho já bojím víc, než on mě (pozn. toto nelze používat u kakaduů - to byste brzy dostali po čumáku). No a tím se mě přestal bát. A také se zlomila jeho apatie a začal se bát úplně všeho. Ale měl ve mě spojence a já ho před vším chránila. A pak už to šlo dobře. Začala jsem ho uklidňovat, už se neplašil, nechal se krmit z ruky a hladit po hlavičce. Protože nemohl lítat, měl otevřenou voliéru a mohl šplhat volně po dvoumetrovém stromku připevněném na verandě. Všechno postupovalo velmi hladce.

Ale pak přišla dovolená - do domku se dočasně nastěhoval brácha s rodinou a starali se o náš zvěřinec včetně Fredýska. Nechte ho volně, když spadne, doběhne pěšky zpátky na strom! A pro jistotu mu přistříhnu i druhé křídlo, aby fakt neuletěl - vážně mi ten nesmysl tenkrát nedošel.

Dovolená v Chorvatsku na ostrově Cres. Cesta autem, postavený stan, nafukovací člun s motorem umístěn v campovém kotvišti. Vše tak akorát, večer v restauraci objednaná večeře - a ... telefon: ..." Fredýsek se lekl a uletěl, sedí na hrušce, co máme dělat!?!" Instrukce o tom, že mají nastěhovat voliéru pod strom, měla za výsledek jen to, že amanoňan se vyděsil ještě víc a zmizel za silnicí v zahradách. Tak, a co teď? Došlo mi, že tento divoký pták z odchytu se nedá nikým chytit. Já musím okamžitě domů a to hned. Stejně by ta dovolená neměla už pro mě cenu. Cesta do campu, vyzvednout pas. Instrukce dětem, co mají dočasně dělat (sousedi ze stanu na ně dohlídnou). A pak fofr v noci na poslední trajekt. Chudák auto, takovou jízdu ještě nezažilo. Cesta do Čech trvala 12 hodin. Dorazili jsme druhý den v poledne. "Kde je?" byl můj jediný zájem. "Naproti za silnicí na ořechu". Letím tam, hledám v rozložité koruně - a hele támhle - žlutá tvářička a veselé očíčko. Nekonečně se mi uleví. "Fredýsku, kvrk, kvrk, co tam děláš?" a v odpověď mi je spokojené: "Kvrk, kvrk, mám se príma, je tu fajn, poleť za mnou, něco ti ukážu". Podali mi žebřík, lezu na střechu kůlny a lákám Fredýska ke mně. Zrovna na této parcele stavěli nový dům. Stavbaři pomohli nastěhovat Fredýskovu voliéru ke mně na střechu - a prosím piknik! Dejte mi ještě štrůdl, misku se zrním a buráky a kafe, ať to tu vydržím. A také klec s ochočenou korelou, ať je dojem dokonalý. Peču se na střeše, je asi 40 stupňů vedra, já se rozpouštím, ale stále lákám Fredýska do voliéry. Uplynula asi hodina a půl. Labužnicky žvýkám buráky i se šlupkami a Fredýsek postupuje k voliéře. Zbývá asi jedem metr mezi dvířkami a ptákem. A v ten moment vyleze po žebříku starostlivý stavbyvedoucí a hlučně se zeptá: "Tak jak to jde?". Tu větu nikdy nezapomenu. V ten moment je amazoňan na druhé straně koruny stromu. Chce se mi vraždit. Potřebuju hasiče, okamžitě! Ale můj muž našel na stavbě velkou hadici. Napojil kohoutek - a začal pravý monzunový déšť. Jo, výborně! Ještě výš a doprava. A teď trochu nahoru, doleva - no to je ono, a per to do něj. Fredýskovi se to moc líbilo, konečně zase sprcha a přímo na stromě. Natřásal se, ale nějak toho bylo moc. Sotva se udržel. Když byl totálně zmáchaný, muž vzal dlouhou tyč a naháněl ho zpět ke střeše kůlny, kde ze mě také crčela voda. Fredýsek zhodnotil situaci a rozhodl se schovat opět u mě. Já ale už na moc nečekala. Když byl na dosah ruky, jenom tak, abych nesletěla se střechy, hrábla jsem po něm. Cítím, jak mi horní zobák projel dlaní. Už ho mám - tedy spíš on mě, ale to je jedno, já nepustím. Amazoňan ječí a manžel volá: "Vydrž, jdu ti na pomoc" a leze nahoru po starém žebříku. ...Velmi starém. Slyším praskot dřeva a bum - jauvajs. Je mi jasné, že už mi na pomoc nepřijde. Podaří se mi nespadnout ze střechy, vrazit amazoňana do voliéry a zavřít. Hurááááá!!!

A pak už jen nastoupili stavbaři, sundali voliéru a taky mě ze střechy, já si zafačovala ruku a byla jsem neskutečně šťastná.

...No jo, ale teď honem se vyspat a fofrem zpátky na ostrov, vždyť tam máme děti! To nebohé auto dojelo až k moři, v dáli vidím ostrov - no snad je tam vše v pořádku. Než přijel trajekt, vyhořela i baterie auta. Bylo to z kopce, tak jsme vjeli na trajekt samospádem. Celou cestu jsem stála vedle auta s hasičákem pod sukní. Ale děti jsme našli v pořádku. Auto nám trošku poopravili v marině, takže nějak dojelo (pomaličku) do Čech. Skončilo na náhradní díly - chudák zaslouženej.

Hned po návratu jsem na výstavě koupila Fredýskovi samici (Riku) - aby neměl tak hloupé nápady lítat na výlety. Časem mi to nějak nehrálo a tak jsem je nechala endoskopovat. No samozřejmě - Fredýsek je holka, ale naštěstí Rika je Rikouš. (Tak to zase Šimonovi s určením pohlaví nějak nevyšlo).

Dneska je Fredie s Rikoušem ve velké voliéře jako chovný pár. Nekontaktují se s lidmi, ale když jsem s nimi sama, přijde až ke mě a připravuje se mnou krmení ostatním ptákům. Bez obav si vezme pamlsek i z ruku. Ona je totiž neskutečně zvědavá (ale pššt, to je úplně tajné a jen mezi námi).

fredysek 01 

Obr.1

Obr.2

Obr.3

Fredýska podporují
Jméno Částka Od Do

Pozvi papouška na oběd
Virtuální adopce
Finanční pomoc
Dobrovolnická pomoc
Dárkové předměty
Vzdělávací akce
Materiální pomoc
Firemní dárcovství
Zaopatřené dědictví
Deponace papouška

 

Pro finanční pomoc slouží účet: 2501164977/2010
Vedený u: Fio banka, a.s.
IBAN: CZ70 2010 0000 0025 0116 4977
BIC kód: FIOBCZPPXXX